Ważenie produktów spożywczych- jak robić to poprawnie?

Ważenie produktów spożywczych- jak robić to poprawnie?

Ważenie- jak je ugryźć? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach internetowych dotyczących zdrowego odżywiania i diety. Postanowiłyśmy trochę Wam pomóc i odpowiedzieć na najczęściej nurtujące pytania. Mamy nadzieję, że ten tekst rozwieje Wasze wszystkie wątpliwości.

Ważenie a obróbka termiczna

Wszystkie produkty ZAWSZE ważymy przed rozpoczęciem obróbki termicznej, czyli smażenia, pieczenia, gotowania czy grillowania. Dlaczego? W Tabelach Wartości Odżywczych wszystkie składniki policzone są dla części jadalnych,  czyli tych pozbawionych skórki czy pestek.

ważenie a węglowodany

Produkty zbożowe

Co z z węglowodanami? Masa produktów węglowodanowych, czyli m.in. ryżu, kaszy czy makaronu po obróbce termicznej rośnie na skutek pochłonięcia wody, dlatego zawsze ważymy je przed ugotowaniem czy inną obróbką termiczną. Żeby łatwiej było Wam zaobserwować te zmiany przygotowałyśmy specjalnie dla Was tabelkę z dwoma popularnymi i często wykorzystywanymi produktami w kuchni.

ważenie- tabela kasza jaglana ryż masa po ugotowaniu przed
ważenie - ryba mięso

Produkty mięsne

Bardzo często sprawia Wam problem ważenie produktów odzwierzęcych. Produkty mięsne i rybne poprzez odparowanie wody tracą swoją masę podczas obróbki termiczne, dlatego ważymy je przed obróbką termiczną, a jeśli korzystamy z produktów mrożonych, to również po rozmrożeniu.

ważenie produktów spożywczych- tłuszcze

Ważenie a tłuszcze

Tłuszcz zawsze ważymy “na zimno”. W przypadku sporządzania sałatki nie ma z tym większego problemu, ale przy smażeniu ważymy tłuszcz, który wlaliśmy na patelnie przed smażeniem.

owoce warzywa rzodkiewka szparag winogrono mango

Owoce i warzywa

W przypadku owoców i warzyw zawsze ważymy surowe części jadalne, czyli te, które trafią do naszego żołądka. Jeżeli korzystamy z produktów mrożonych liczymy masę po rozmrożeniu.

Podsumowując

Żeby ułatwić wprowadzenie diety naszym podopiecznym w jadłospisach oprócz rozpiski gramowej są dostępne również miary domowe. Specjalnie dla Was tworzymy również spersonalizowane listy zakupów.

Korzystamy z niezawodnego programu Kcalmar.

Sprawdź naszą ofertę!

Dodaj komentarz